Kilpailutuloksia

Ilari Saulo ja Naisten sarjan voittanut Linda Henriksson.
Kuva Juha Hakulinen/Golfpiste

Erityismaininta

SM-Reikäpeli
Tammer Golf
1.-3.7.2020
Sija: 1.

Ilari Saulo kruunattiin hurjan reikäpelirupeaman jälkeen Suoman Mestariksi 3.7.2020. Kolmen päivän aikana pelatut kuusi kilpailukierrosta oli niin fyysisesti kuin henkisesti kova urakka. Finaalissa jännitys säilyi aina viimeiselle reiälle asti, jonka jälkeen ero hopealle yltäneeseen Jesse Waaralinnaan kirjattiin luvuin 1/0.

Voiton myötä Ilari on tällä hetkellä hallitseva Suomen mestari reikäpelissä sekä lyöntipelissä.

Onnea Ilari upeasta saavutuksesta!

Lue lisää Golfpisteen artikkelista.

 

Finnish Tour
Hillside Golf
05.06.2020 – 07.06.2020
Sija T2 Nuutinen Sanna, 72-68-71
MC Halonen Marko, 78-76

Finnish Tour
Paltamo Open
10.06.2020 – 12.06.2020
Sija 8 Nuutinen Sanna, 72-66-72
Sija 18 Saulo, Ilari, 72-68-74
MC Halonen, Marko, 86-77

 

 

Mid Tour 4 & Ladies Mid Tour 5, SM-lyöntipeli
Pori
24-26.7.2020

Miehet
Sija T25 PELTOMÄKI, Juha-Pekka +4, 74, 74
Sija T25 ITKONEN, Ville +4, 71, 77
Sija 45 HALONEN, Marko +8, 72, 80
Sija T55 MÄKINEN, Joonas +11, 82, 73
Sija T86 HEIMONEN, Mikko +19, 81, 82
Naiset
Sija 14 PATJAS, Maija +47, 99, 92

Junioreiden SM-Joukkuekilpailu
St. Laurence Golf, Pyhä Lauri
29-31.7.2020
Sija 18 Keimola Golf, +40

M70 SM lyöntipeli, Tourin 2. osakilpailu
Master Golf, Forest
29-30.7.2020
Sija T29 LILJEQVIST, Pentti +29, 86, 87
Sija T37 NIEMIKORPI, Veikko +30, 88, 86
Sija T63 RANTANEN, Erkki +36, 88, 92

M75 SM lyöntipeli, Tourin 2. osakilpailu
Salo Golf
21-22.7.2020
Sija T16 RANTANEN, Erkki +26, 84, 84
Sija T58 MARKKANEN, Jussi +43, 96, 89
Sija 73 EEROLA, Reijo +59, 98, 103

SM-lyöntipeli 2020
Ruuhikoski Golf (EPG)
Miehet
Sija T14 SAULO, Ilari +1, 73, 70, 70, 76
MC HALONEN, Marko +8, 79, 73

Naiset
Sija 6 NUUTINEN, Sanna -1, 75, 73, 68, 71

M60 Tour lyöntipeli SM
Tourin 2. osakilpailu
Aulanko Golf, Eversti
Sija T86 HATUNEN, Ari +25, 87, 82

SM lyöntipeli M80
Helsingin Golfklubi (Tali)
7.7.2020
Sija 23 EEROLA, Reijo, +18, 89
Siaj 26 NEVALA, Heino +20, 91
Sija 48 SJÖMAN, Harry +31, 102

SM lyöntipeli M65
Koski Golf
Sija T30 NIEMIKORPI, Veikko +26, 85, 87
Sija T30 LILJEQVIST, Pentti +26, 84, 88
Sija T55 MAUKONEN, Vesa T., +32, 88, 90

SM-lyöntipeli N50/60/65/70
Pickala Golf – Park
N50
Sija T18 LASSILA, Sointu +23, 84, 83
N60
Sija 13 HATUNEN, Lea +41, 94, 91
N70
Sija T7 EEROLA, Liisa +40, 95, 89

SM lyöntipeli, M50
Laukaan Peurunkagolf
26.-28.6.2020

Sija T23, VÄNSKÄ, Jari +19: 82, 80, 73
Sija T35, LEHTONEN, Jukka +21 82, 78, 77
Sija T60 ELORANTA, Ari +29, 79, 80, 86
Sija T66 MATTILA, Kimmo +32, 83, 82, 83
MC RASILAINEN, Pasi +23, 85, 82
MC AHLSTEDT, Kai +26, 89, 81
MC KOSONEN, Aki +32, 89, 87

Fujitsu Finnish Junior Tour
Lyöntipeli SM – 18v & 21v
Kymen Golf
Pojat 18
MC HUHTAMELLA, Pauli +45, 91, 98
Pojat 21
MC SURVO, Tuure +20, 80, 84

 

 

Mid Tour 3
Tapiola Golf
Sija 2 MÄKINEN, Joonas -4, 72, 68
Sija 7 PELTOMÄKI, Juha-Pekka Par, 70, 74
Sija T8 HALONEN, Marko +1, 75, 70
Sija T24 HIETANEN, Jani +4, 77, 71
Sija T33 ITKONEN, Ville +5, 75, 74
Sija T39 LEHTONEN, Jukka +6, 71, 79
Sija T74 HÄMÄLÄINEN, Sami +13, 77, 80
Sija T80 JALONEN, Krister +17, 78, 83
MC REYNISH, Stuart

Ladies Mid Tour 4
Nevas Golf
Siaj 15 PATJAS, Maija +51, 100, 97

Mid Tour
Hillside Golf
4-5.7.2020
Sija 2 PELTOMÄKI, Juha-Pekka -2, 72, 68
Sija T7 ITKONEN, Ville +2, 77, 67
Sija T9 HIETANEN, Jani +3, 75, 70
Sija T35 HALONEN, Marko +9, 78, 73
Sija T63 HÄMÄLÄINEN, Sami +14, 78, 78
MC HEIMONEN, Mikko
MC MÄKINEN, Joonas
MC REYNISH, Stuart
MC RAINEMO, Niko

Ladies Mid Tour 2
St. Laurence, Kalkki-Petteri
Sija T10 PATJAS, Maija +28, 87, 85

Mid Tour 1
SHG, Lakisto
13.-14.6.2020
Sija T16 J-P Peltomäki, 77-74
Sija T25 Jani Hietanen 73-81
Sija T29 Joonas Mäkinen, 76-79
Sija T34 Sami Hämäläinen 75-81
Sija T46 Stuart Reynish, 79-79
Sija T71 Petteri Linnavalli, 78-86
MC Niko Rainemo, 82
MC Ville Itkonen, 86
MC Mikko Heimonen, 87
MC Krister Jalonen, 89

Ladies MID Tour
Wiurila Golf
13.6-14.6.2020
Sija 17 Patjas Maija, 87-88

 

 

Tulokset kiertueilta: Finnish Senior Tour (FST), M50 Haastajatour, M60 Tour, M65 Tour, M70 Tour, M75 Tour, N60/N70 Tour

N60/N70 Tour, 2. osakilpailu
Nurmijärvi Golf
28.7.2020
Sija T6 HATUNEN, Lea +14, 86
Sija 23 SALONEN, Riitta +24, 96
Sija 25 SAARINEN, Raili +26, 98

OnGolf Finnish Senior Open N50
Aura Golf
24-26.7.2020
Sija T16 LASSILA, Sointu +54, 91, 92, 84

OnGolf Finnish Senior Open M50
Aura Golf
24-26.7.2020
Sija T8 LEHTONEN, Jukka +18, 75, 75, 81
MC MATTILA, Kimmo +25, 87, 80

M70 Tour 1. osakilpailu
Hartola Golf
Sija T5 NIEMIKORPI, Veikko, +9, 81

OnGolf Finnish Senior Tour 2
Nordcenter Golf & CC – Benz
N50
T12 LASSILA, Sointu +18, 82, 80

OnGolf Finnish Senior Tour 2
Pickala Golf, Park
10.-11.7.2020
Sija T4 LEHTONEN, Jukka +4, 73, 75
Sija T16 VÄNSKÄ, Jari +10, 79, 75
Sija T61 MATTILA, Kimmo +19, 83, 80
Sija T73 ELORANTA, Ari +21, 80, 85
Siaj T113 RASILAINEN, Pasi +32, 88, 88

M50 Haastajatour 2. osakilpailu
Espoon Golfseura
Sija T1 TIRKKONEN, Mika +6, 78
Siaj T9 RASILAINEN, Pasi +9, 81
Sija T19 STRÖM, Vesa +10, 82

OnGolf Finnish Senior Tour 1, N50,
St. Laurence Golf – Kalkki-Petteri
Sija T18 Lassila Sointu +26, 84, 86

M50 Haastajatour 1
Ruukki Golf
14.6.2020
Sija T6 Rasilainen Pasi, 80
Sija T30 Ström Vesa, 85
Sija T96 Eriksson Jussi, 92
Sija T96 Tirkkonen Mika, 92
Sija T102 Ahlstedt Kai, 93

OnGolf Senioripokaalit N50
Sarfvik Golf – New Course
6.6-7.6.2020
Sija T22 Lassila, Sointu, 89-86

OnGolf Finnish Senior Tour 1
Nordcenter Golf, Fream
6.6-7.6.2020
Sija 2 Lehtonen, Jukka, 75-75
Sija T11 Vänskä, Jari 84-74
Sija T51 Eloranta, Ari, 84-86
Sija T80 Kosonen, Aki 89-87
Sija Rasilainen, Pasi 90-88, T86.

 

 

Future Tour X3: Etelä
Keimoal  Golf, Kirkka

Pojat Red
Sija T10 HÄMÄLÄINEN, Vertti +16, 88

Tytöt Challenge
Sija 9 HÄMÄLÄINEN, Erika +27, 99
Siaj 10 VÄÄNÄNEN, Emma +45, 117

Pojat Challenge
Sija 1 TIILIKAINEN, Max, +2, 74
Sija 8 PUUMALAINEN, Veeti +14, 86

Tytöt Elite
Sija 6 MARTTUNEN, Aada +12, 84
Saij 12 MARTTUNEN, Kerttu, +21, 93

Pojat Elite
Siaj T7 SUONSYRJÄ, Henrik +6, 78
Sija T11 PYKÖNEN, Oskari +8, 80
Siaja T20 SURVO, Tuure +12, 84
Saij T25 HUHTAMELLA, Pauli +14, 86

Easy 18r
Sija T1 SANERI, Erica +6p, 42
Siaj T6 NIIRANEN, Pihla, Par, 36
Sija 8 BLOMBERG, Anton -3p, 33

Easy 9
Siaj 2 MAURO, Emil +3p, 21

Future Tour 2: Etelä-Itä
Kotojärvi
9.7.2020

Tytöt Elite
Sija T10 MARTTUNEN, Aada +13, 85
Sija 16 MARTTUNEN, Kerttu +21, 93

Pojat Elite
Sija 3 PYKÖNEN, Oskari -1, 71
Sija T12 BLOMERUS, Viljami +6, 78
Sija 32 PUUMALAINEN, Veeti +16, 88

Pojat Red
Sija 2 HÄMÄLÄINEN, Vertti +9, 81

Pojat Challenge
Sija 4 TIILIKAINEN, Max +10, 82

Tytöt Challenge
Sija 7 HÄMÄLÄINEN, Erika +24, 96
Sija 16 VÄÄNÄNEN, Emma +36, 108

Future Tour X2: Etelä
NGCC Benz
2.7.2020

Easy 18 r
Sija T3 NIIRANEN, Pihla +6p
Sija T3 BLOMBERG, Anton +6p

Tytöt Challenge
Sija T8 HÄMÄLÄINEN, Erika +27, 99

Pojat Challenge
Sija T6 PUUMALAINEN, Veeti, +5, 77
Sija T21 TIILIKAINEN, Max +14, 86

Pojat Red
Sija 1 HÄMÄLÄINEN, Vertti, +4, 76

Finnish International Junior Championship hosted by Mikko Ilonen Am-Am,
Vierumäki
AM Luokka
Sija 5, Vaini-Antila Anette, -2p

Finnish International Junior Championship hosted by Mikko Ilonen
Vierumäki
Boys 14
Sija T8, Puumalainen Veeti +23, 79, 74, 86

Boys 16
Sija T35 Pykönen Oskari +32, 84, 79, 85

Girls 16
Sija 11 Marttunen Aada +29, 80, 82, 83

Future Challenge
Tuusulan Golfklubi
10.06.2020

Challenge Tytöt
Sija T6 Marttunen Aada, 80
Sija 21 Marttunen, Kerttu 90

Challenge Pojat
Sija T17 Tiilikainen Max 79
Siaj T20 Puumalainen Veeti 80
Sija 25 Blomerus Viljami 81
Sija T30 Pykönen Oskari 83
Sija T62 Hämäläinen,Vertti 93

Future tour X1 Etelä-itä
2.6.2020

Pojat Challenge
Sija 1 Vertti Hämäläinen, 86

Tytöt Challenge
Sija 3 Hämäläinen Erika, 102

Pojat Challenge
Sija 4 Tiilikainen Max 84
Sija T6 Puumalainen Veeti 87

Tytöt Elite
Sija T2 Marttunen Aada 87
Sija T6 Marttunen Kerttu 90

Easy 18r
Sija 8 Saneri Erica 37p
Sija 12 Niiranen Pihla 24p